ندیمی: تحريم نفتي فرصتي استثنايي براي کاهش وابستگي به نفتي چاپ فرستادن به ایمیل
اخبار
شنبه, 10 مهر 1395 ساعت 01:13
عضو کمیسون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ، تحریم را فرصتی استثنایی برای رهایی کشور از وابستگی به درآمدهای نفتی دانست.

 

 

ایرج ندیمی با تاکید بر ضرورت جایگزینی درامدهای غیرنفتی برای اداره امور کشور گفت : واقعیت های اقتصادی ایجاب می کند که نباید بیش از پنجاه درصد از بودجه کشور به نفت وابسته باشد.

نماینده مردم لاهیجان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ظرفیت های اقتصادی کشور خیلی بیشتراز میزان مالیاتی است که دریافت می شود ، افزود: برغم اقدامات انجام شده در سالهای اخیر همچنان ظرفیت های ناشناخته ای در اقتصاد کشور وجود دارد.


ندیمی ، نبود سازوکارهای شناسایی و پایش فعالان اقتصادی کشور ، تعدد مجاری ورودی غیر اقتصادی و غیر شفاف همچون بازارچه های مرزی و وجود سازمانها و نهادهای متعدد فعال در حوزه اقتصادی را که مالیات پرداخت نمی کنند از مهمترین دلایل این موضوع دانست.


عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر ضرورت گسترش مشارکت عمومی و جلب آراء مردم در کسب مالیات گفت : یکی از راهکارهای تحقق این موضوع ان است که مردم حس کنند پولی که برای مالیات پرداخت می کنند صرف عمران ، ابادانی و خدمات دریافتی انان می شود.


وی افزود : سالهاست که کشور با منابع حاصل از فروش نفت اداره شده است و مردم همچنان تصور می کنند که خدمات دریافتی انان با پول حاصل از فروش نفت است و این رویکرد و نگرش مردم باید تغییر کند تا میزان مشارکت عمومی و فرهنگ مالیات در کشور گسترش یابد .


وی فرهنگ پرداخت مالیات را شاخص رشد اجتماعی دانست و گفت : باید سازمان امور مالیاتی و دستگاههای فرهنگ ساز کاستی ها در این باره را جبران کنند تا میزان مشارکت عمومی در حوزه مالیات افزایش یابد.


ندیمی با اشاره به تدابیر قانون برنامه پنجم توسعه در کاهش وابستگی به نفت گفت : بر اساس این قانون باید تا پایان برنامه پنجم هزینه های جاری کشور از محل مالیات تامین شود و درامدهای حاصل از فروش نفت را صرف امور زیربنایی و سرمایه های ماندگار کنیم.


تازه ترین گزارش سازمان امور مالیاتی از تحقق 90 درصدی پیش بینی درامدهای چهار ماه نخست امسال حکایت دارد.


منبع : واحد مرکزی خبر

 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید