ندیمی: تشکیل بانک مشترک کشورهای جنبش عدم تعهد مبادلات کالا را آسان می کند چاپ فرستادن به ایمیل
اخبار
شنبه, 10 مهر 1395 ساعت 01:13
aعضو کمیسیون اقتصادی مجلس درباره ایجاد بانک مشترک بین کشورهای عضو جنبش غیر متعهد ها گفت: بانک مشترک بین کشورهای عضو جنبش عدم تعهد به معنای تسهیل درمبادلات کالا و صادرات و واردات است.

 

 

ایرج ندیمی درگفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، افزود: بدیهی است که ایجاد بانک مشترک بین کشورهای عضو جنبش غیرمتعهد ها ضمن کمک به تولید کشورها می تواند موجی از اشتغال را به کشورهای عضو غیرمتعهد ها ایجاد کند.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل درمجلس شورای اسلامی اظهارداشت: کشورها دردنیای امروز باحجم بالایی از پروژه ها روبرو هستند که با اتکا به سرمایه های داخلی خود نمی توانند آن را مدیریت کنند و به نوعی از سرمایه سایر کشورها استفاده می کنند از این رو ایجاد صندوق مشترک می تواند مانند صندوق بین المللی پول به اجرای سریع پروژه ها کمک کند.

وی ادامه داد: هررابطه اقتصادی که بین ایران و کشورهای عضو جنبش غیر متعهد ها ایجاد شود می تواند بار مثبت داشته باشد چرا که بخشی از گردش وجوه را از دنیای استکباری و امپریالیسم به سمت کشورهای عضو می کشاند.

ندیمی گفت: تاسیس بانک مشترک برای تمام اعضای جنبش عدم تعهد خوب است اما با توجه به دشمنی شناخته شده غربی  هاومحدودیت های بانکی ایجاد شده فرصت اضافه تری است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: با تاسیس بانک مشترک مشکل محدودیت انتقال وجوه برداشته می شودواین اتفاق برای خروج از بسیاری از بن بست ها مفید خواهد بود.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل درمجلس همچنین درباره تشکیل واحد پول مشترک بین کشورهای عضو جنبش عدم تعهد گفت: با توجه به تجربه اروپا و نابرابری وزن اقتصادی کشورهای عضو وانتقال هزینه های کشور ضعیف به قوی امکان پذیر نیست.

وی با بیان اینکه تشکیل واحد پول اروپایی زمانبر است و حداقل ۲ تا ۳ دهه طول می کشد افزود: چنین اتفاق و اتحادی برای تشکیل واحد پول مشترک دربین کشورهای عضو دیده نمی شود چرا که غیرمتعهد ها درحقیقت یک جریان ائتلافی است که دربرابر بلوک غرب امروز متحد است.

به گفته این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس  امکان تشکیل بانک مشترک قوی تر از تشکیل واحد پول مشترک است.

 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید