ندیمی: خطر در مسیر پایتخت‌نشینان نشسته است چاپ فرستادن به ایمیل
اخبار
شنبه, 10 مهر 1395 ساعت 01:13
عضو هیأت رئیسه فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس٬ با بیان اینکه تداوم فرونشست زمین در تهران بسیار خطرناک است٬ گفت: افزایش پدیده فرو نشست در شهر تهران نگران کننده است و با توجه به خطرها و تبعات آن باید با جدیت به مهار آن بپردازیم.

 

 

ایرج ندیمی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت٬ با اشاره به افزایش فرو نشست خیابان‌های شهر تهران در چند ماه اخیر٬ اعلام کرد: به‌طور حتم وقوع این حوادث دلایل بسیاری دارد که می‌توان به حفاری‌های غیر مجاز و نشت لوله‌های آب و فاضلاب شهر تهران اشاره کرد.

نماینده مردم لاهیجان در مجلس شورای اسلامی٬ با تأکید بر اینکه متأسفانه سیستم فاضلاب و انتقال آب تهران بسیار قدیمی و فرسوده است٬ افزود: این فرسودگی موجب هدر رفت آب و به تبع آن سستی خاک و فرونشست زمین شده است.

وی با بیان اینکه یکی از علت‌های فرو نشست زمین٬ برداشت بی‌رویه آب از سفره های زیرزمینی و خالی شدن لایه های تحتانی است٬ تصریح کرد: فرونشست سطح زمین در صورت گسترش به ساختارهاى زیربنایى موجود خسارت وارد مى‌کند و در بدترین شرایط، زندگى مردم را به مخاطره مى‌اندازد.

این نماینده مجلس نهم٬ ادامه داد: تهران بروی نشست آبرفتی که از فرسایش شدید البرز تشکیل شده قرار گرفته است؛ طی چند سال گذشته در نقاط مختلف شهر به‌ویژه در نقاط جنوبی به علت عبور قنات و نشت آب، فرونشست‌های زیادی را شاهد بوده‌ایم که خسارات‌های زیادی به شهر وارد شد.

ندیمی با بیان اینکه تداوم فرونشست زمین در تهران بسیار خطرناک است٬ یادآور شد: افزایش پدیده فرو نشست زمین در کشورمان نگران کننده است و با توجه به خطرها و تبعات آن باید با جدیت به مهار و کنترل آن بپردازیم.

وی خواستار بررسی فرونشست خیابان‌های تهران از سوی مجلس شد و بیان کرد: به طور حتم این وقایع با جان مردم ارتباط مستقیم دارد٬ از این رو مطمئنا مجلس بر عملکرد مدیریت شهری در این رابطه نظارت می‌کند.

عضو هیأت رئیسه فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس٬ با مد نظر قرار دادن به حداقل رساندن عوامل وقوع فرونشست زمین٬ تصریح کرد: گاهی اوقات این فرونشست‌ها راه نفوذ آب‌های زیرزمینی را مسدود کرده و قنات‌ها را خشک می‌کند که در نتیجه کشاورزی تعطیل و روستاها خالی از جمعیت می‌شود.

کارشناسان بر این باورهستند که پدیده فرونشست هم اکنون در ۲۰۰ دشت کشور مشهود است و خطرش بیش از زلزله به شمار می‌رود؛ زیرا وقتی در شهری زمین لرزه رخ دهد بعد از چند سال بالاخره بازسازی می شود اما شهری که در اثر فرونشست از بین برود و آبخوانش تخلیه شود دیگر با هیچ انرژی و سرمایه گذاری بازسازی نمی شود.

 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید